Контроль якості повітря: як працює система моніторингу в Києві та Київській області




Контроль якості повітря: як працює система моніторингу в Києві та Київській області.

В Україні діє система спостереження за станом атмосферного повітря, яка називається моніторингом повітря. Маючи дані про концентрацію різних частинок у повітрі, можна попередити про ситуації, які негативно впливають на здоров'я людей.

 В Україні паралельно діють державна та громадська системи моніторингу атмосферного повітря.

Відповідно до пункту 6 Порядку здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 827, суб’єктами моніторингу атмосферного повітря є Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (Міндовкілля), Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), Київська міські держадміністрації, виконавчі органи міських рад. 

Державний моніторинг здійснює Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського, яка підпорядковується Українському гідрометеорологічному центру Державної служби України з надзвичайних ситуацій і відбирає проби атмосферного повітря на 129 стаціонарних постах з періодичністю 3–4 рази на добу 6 днів на тиждень. Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводиться шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК) забруднювальних домішок у повітрі населених місць. 

Суб’єктом моніторингу в місті Києві є виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) — Департамент захисту довкілля та адаптації до зміни клімату. Загалом у Києві встановлено 7 референтних (високоточних) станцій моніторингу якості атмосферного повітря, які розташовані у Дарницькому, Дніпровському, Подільському, Шевченківському, Святошинському та Голосіївському районах.

Окрім референтних станцій, у столиці також розміщено ще 46 індикативних датчиків, що допомагають спостерігати за якістю повітря в тих районах Києва, де немає основних станцій.

Обладнання, яке використовують у системі моніторингу, щороку проходить технічну перевірку, калібрування і повірку приладів.

Інформація, отримана та оброблена суб’єктами моніторингу атмосферного повітря, є офіційною.

Дані з системи моніторингу всі охочі можуть отримати на сайті Департаменту, у застосунку «Київ Цифровий» чи на платформі Saveecobot.

Моніторингова система якості повітря КМДА фіксує стан повітря за допомогою загального індексу якості повітря CAQI, де використовується п'ятирівнева шкала, у якій показник CAQI змінюється від 0 до значень, що перевищують 100.

Системи моніторингу дають змогу мешканцям Києва та області аналізувати вплив якості повітря на довкілля та здоров’я. На основі отриманих даних можна ухвалити рішення про заходи безпеки: уникати перебування на відкритому повітрі, щільно зачиняти вікна, використовувати зволожувач або очищувач повітря, а також проводити вологе прибирання.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці