
Нереагування КМДА щодо сміттєзвалища спричинило пожежу, яка призвела до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що, у свою чергу, завдало збитків навколишньому природному середовищу.
Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Столичного округу з метою перевірки інформації, викладеної в електронному зверненні громадянина, поданому з використанням веб-застосунку «ЕкоЗагроза», проведено огляд земельної ділянки в Деснянському районі міста Києва по вулиці Електротехнічна, 5.
На земельній ділянці за координатами 50.4992972, 30.6128388 інспекторами виявлено розміщення побутових, промислових та будівельних відходів (поліетиленова, металева, пластикова, паперова, скляна тара, біовідходи, ремонтні відходи та відпрацьовані автомобільні шини), що призвело до засмічення земельної ділянки площею 341 м 2 із середньою висотою 1,6 м.
Вказана територія огороджена металевим парканом. Відповідно до відомостей із Державного земельного кадастру, земельна ділянка перебуває у комунальній власності.
За результатами огляду (обстеження) складено акт.
Інспекція надіслала лист до Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо вжиття заходів відповідного реагування з метою приведення земель комунальної власності в належний санітарний стан та ліквідації сміттєзвалища по вул. Електротехнічна, 5.
Унаслідок того, що сміттєзвалище не було вчасно ліквідовано, на ньому сталася пожежа на площі 250 м 2 – на відкритій території горіла дерев’яна споруда, побутове сміття та покришки.
За фактом пожежі (горіння відходів) Інспекцією проведено розрахунок розміру завданої шкоди в результаті неорганізованого викиду забруднюючих речовин або суміші таких речовин в атмосферне повітря внаслідок надзвичайної ситуації – пожежі, а саме горіння побутового сміття та покришок на площі 250 м 2 по вулиці Електротехнічна, 5 у Деснянському районі міста Києва на відкритій території.
Статтею 1 Закону України «Про управління відходами» визначено, що відходи – будь-які речовини, матеріали й предмети, яких їхній власник позбувається, має намір або повинен позбутися.
Відповідно до статті 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, зокрема орендарі земельних ділянок, при здійсненні господарської діяльності зобов’язані: забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням і дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному й екологічно небезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Таким чином, розміщення вищезазначених відходів має ознаки порушення статті 13 Закону України «Про управління відходами», статті 35 Закону України «Про охорону земель» і може призвести до забруднення земель, а у разі повторного виникнення пожежі – до забруднення атмосферного повітря.
Інспекція направила лист до слідчого відділу Деснянського УП ГУНП у місті Києві про вчинення кримінального правопорушення та відкриття провадження.
Державна екологічна інспекція Столичного
округу звертає увагу землевласників та землекористувачів, що несвоєчасна
ліквідація сміттєзвалищ завдає значної шкоди довкіллю та спричиняє негативні
екологічні наслідки.