Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Столичного округу спільно з представниками Білоцерківської міської територіальної громади проведено огляд земель водного фонду (р. Рось) з метою перевірки інформації, викладеної у зверненні громадянки.
Під час візуального огляду території за координатами 49.771311884991, 30.144246437466, зазначеними у зверненні, виявлено факти самовільного користування прибережною захисною смугою річки Рось: знесено верхній шар ґрунту (рослинний покрив), прокладено ґрунтову дорогу спеціальною технікою, прибережну захисну смугу використано не за цільовим призначенням. Загальна площа порушення становить 564 кв м.
Відповідно до Проєкту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги уздовж берега річки Рось у межах міста Біла Церква Київської області, затвердженого рішенням Білоцерківської міської ради від 25 червня 2015 року № 1506-76-VI, прибережну захисну смугу річки Рось встановлено шириною від 20 до 50 м. Проєктом передбачено 167 ділянок з кадастровими номерами, на які повністю або частково накладається ПЗС. Ці ділянки перебувають у законному користуванні громадян та юридичних осіб і внесені до Державного земельного кадастру.
Згідно зі статтею 61 Земельного кодексу України та статтею 88 Водного кодексу України, з метою охорони водних об’єктів від забруднення, засмічення та збереження їх водності, вздовж річок у межах водоохоронних зон виділяються прибережні захисні смуги. Їх ширина для середніх річок становить 50 метрів, а за наявності крутих схилів (понад 3°) – подвоюється. Таким чином, у зазначеній точці координат прибережна захисна смуга повинна складати 100 метрів.
Відповідно до ч. 2 ст. 61 Земельного кодексу України, прибережні захисні смуги є природоохоронними територіями з обмеженим режимом господарської діяльності, в яких забороняється розорювання земель (крім підготовки до залуження чи залісення), садівництво, городництво, а також будівництво будь-яких споруд, включаючи бази відпочинку, дачі, гаражі та стоянки (за винятком гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних об’єктів).
Порушення вимог земельного і водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність. Її несуть особи, винні у самовільному зайнятті земель водного фонду, їх використанні не за цільовим призначенням, а також у порушенні встановленого режиму в межах водоохоронних зон.
За результатами огляду (обстеження) місця правопорушення складено Акт, у якому зафіксовано самовільне користування прибережною захисною смугою річки Рось, знесення рослинного шару та прокладання ґрунтової дороги на площі 0,0564 га.
Розмір шкоди, заподіяної довкіллю внаслідок самовільного зайняття та нецільового використання прибережної захисної смуги, становить 12 423,11 грн.
Матеріали для відкриття кримінального провадження будуть передані в Білоцерківську окружну прокуратуру з метою притягнення до відповідальності винних осіб.