Кабінет Міністрів України постановою від 1 липня 2026 року № 903 «Деякі питання виявлення та обліку відходів, власник яких не встановлений» затвердив новий Порядок виявлення та обліку відходів, власник яких не встановлений.
Документ прийнято відповідно до частини шостої статті 12 та пункту 14 частини першої статті 19 Закону України «Про управління відходами» від 20 червня 2022 року № 2320-IX. Він замінює механізм, що діяв із 1998 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 року № 1217, та визначає алгоритм дій органів державної влади й органів місцевого самоврядування у разі виявлення відходів, власник яких не встановлений.
Новим Порядком відповідно до Закону України «Про управління відходами» розмежовано повноваження органів влади. У межах населених пунктів виявлення та облік відходів, власник яких не встановлений, забезпечують органи місцевого самоврядування, а за межами населених пунктів – місцеві органи виконавчої влади.У разі необхідності в межах процедури можуть проводитися лабораторні дослідження проб ґрунту, води, атмосферного повітря та самих відходів для визначення їх складу і властивостей. Отримані результати можуть використовуватися для оцінювання впливу відходів на довкілля та розрахунку розміру заподіяної шкоди за відповідними методиками.
Для встановлення утворювача або власника відходів орган місцевого самоврядування чи місцевий орган виконавчої влади може залучати територіальні органи Державної екологічної інспекції та Національної поліції.Дія нового Порядку не поширюється на відходи, утворені внаслідок пошкодження або руйнування будівель і споруд через бойові дії, терористичні акти чи диверсії. Управління такими відходами здійснюється відповідно до спеціального Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 року № 1073.
Якщо власник або користувач земельної ділянки виявив на ній відходи, власник яких невідомий, він повинен невідкладно, але не пізніше ніж через 24 години, повідомити про це орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади.
Відповідно до пункту 4 Порядку підставами для проведення огляду земельної ділянки, на якій виявлено відходи, власник яких не встановлений, є повідомлення власника або користувача такої земельної ділянки, звернення фізичних чи юридичних осіб, засоби масової інформації, а також відомості, отримані за результатами здійснення заходів державного нагляду (контролю) або від територіальних органів Національної поліції.
Затверджений Порядок має забезпечити належний облік таких відходів, сприяти встановленню їх утворювача або власника, очищенню територій та усуненню негативних наслідків для довкілля.
Посилання:Закон України «Про управління відходами» від 20 червня 2022 року № 2320-IX, зокрема статті 12 та 19:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2320-20#Text
Постанова Кабінету Міністрів України від 1 липня 2026 року № 903:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/903-2026-%D0%BF#Text
Постанова Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 року № 1073 щодо відходів руйнувань:
