16 вересня Міжнародний день охорони озонового шару
16 вересня світова спільнота відзначає Міжнародний день охорони озонового шару (International Day for the Preservation of the Ozone Layer). Ця дата покликана привернути увагу до проблеми руйнування озонового шару та шукати шляхи її вирішення.
Озоновий шар розташований у верхніх шарах атмосфери й захищає Землю від небезпечних променів. Без цього природного бар’єру життя на планеті було б зовсім іншим. Людство не може повністю зупинити руйнування озонового шару, проте здатне значно скоротити його виснаження завдяки відповідальним діям на побутовому рівні.
Що спричиняє руйнування озонового шару? Основною загрозою для нього є озоноруйнівні речовини, такі як хлорфторвуглеці (ХФВ), які активно використовувалися в холодильному обладнанні, кондиціонерах та аерозольних продуктах. Завдяки прийняттю Монреальського протоколу в 1987 році, більшість із цих речовин було заборонено, що стало важливим кроком на шляху до відновлення озонового шару. Україна також приєдналася до цього протоколу.
Зменшення озонового
шару негативно впливає на всю біосферу. УФ-випромінювання проникає в океани,
завдаючи шкоди морському життю, впливаючи на рослини та водорості. Воно також
змінює обмін вуглекислого газу між атмосферою та біосферою, сприяючи
глобальному потеплінню і забрудненню повітря.
Кожен з нас може зробити свій внесок у збереження озонового шару. Вибирайте побутову техніку з натуральними холодоагентами, підтримуйте компанії, що дбають про довкілля, та розповідайте про важливість цієї проблеми своїм друзям і родині.
Подолання цієї
проблеми можливе лише за умови співпраці всіх держав світу. Монреальський
протокол став важливим кроком у цьому напрямку, і держави, що його підписали,
взяли на себе зобов’язання зменшити використання озоноруйнівних речовин у
промисловості задля збереження планети для майбутніх поколінь.